Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej w firmie IT: co powinien wiedzieć junior-specjalista

Life-hacki i porady dla specjalisty przygotowującego się do pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej w IT.

Na każdej rozmowie kwalifikacyjnej człowiek się trochę denerwuje, bo zmiana pracy to nowy, kolejny etap w życiu. W przypadku osoby, która dopiero zaczyna swoją karierę, pierwsze próby stworzenia CV i dotarcia na spotkanie z pracodawcą są podobne do pierwszych doświadczeń z pływaniem: chaotyczne ruchy, które niewiele pomagają w utrzymaniu spokoju na powierzchni.

Po pierwsze, należy przede wszystkim stworzyć wspaniałe CV. Tak, to naprawdę możliwe dla junior-specjalisty, który ma nawet niewielkie portfolio.

Po drugie: należy odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Checklista: piszemy CV, które stanie się przepustką do rozmowy kwalifikacyjnej w IT

20-30 sekund to dokładnie tyle czasu, ile kandydat ma na zainteresowanie rekrutera, dlatego CV powinno zawierać najważniejsze fakty z jego biografii zawodowej.

• Wysyłaj swoje CV w formie pliku PDF. Jest on łatwy do przeglądania i łatwy do rozpowszechnienia wśród kierownictwa firmy. Nie warto również zamieszczać linków do swojego CV na stronach Work.ua i Rabota.ua .

• Jedno CV – jedno stanowisko. Należy również zwrócić uwagę na preferowany format pracy (biurowy czy zdalny) oraz ewentualnie na oczekiwany poziom wynagrodzenia (chociaż na poziomie początkowym jest on mniej więcej taki sam).

• Warto dodać link do GitHub. Powinien on zawierać odpowiednie ofety laboratoryjne lub pet-projekty. Jest to ważne. Praca w branży IT jako Junior oznacza brak doświadczenia komercyjnego, ale nie praktycznego. 

• Istotnym punktem jest stos technologiczny i zrealizowane zadania. Jeżeli oferta pracy ma określone wymagania, zaznacz swój poziom ich spełnienia.

• Zaznacz kursy, w których brałeś udział, ale nie szkodzi, jeśli nie masz żadnego doświadczenia. Wielu programistów jest samoukami.

• Zdjęcie nie jest obowiązkowe, ale jest pożądane. Jest to swego rodzaju identyfikator, który pomaga lepiej zapamiętać kandydata.

• Wpisz dane kontaktowe, dzięki którym będzie można najszybciej się z Tobą skontaktować.

• Jeżeli zamierzasz ubiegać się o stanowiska pracy w branży IT, które są sformułowane w języku angielskim, zaleca się, ale nie jest to obowiązkowe, napisanie CV w języku angielskim. Zalecamy również podanie swojego aktualnego poziomu znajomości języka obcego. Dla wygody możesz podzielić go na odrębne typy: czytanie, pisanie i mówienie.

• Pamiętaj o sprawdzeniu błędów ortograficznych i gramatycznych.

Powyższe punkty mogą wydawać się oczywiste, ale gorzej jest je zignorować i stworzyć CV, które nie wyróżnia Cię na tle innych kandydatów. Dla junior-specjalisty przygotowującego się do rozmowy kwalifikacyjnej w IT – to fatalny pomysł.

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Porada Nr 1 Dowiedz się jak najwięcej o firmie 

Zapoznaj się z jej stroną internetową. Nad jakimi projektami pracuje i w jakich obszarach tematycznych? Kim są jej klienci? Jakie wartości firmowe wyznaje i czym zajmuje się zespół poza pracą? Jak firma pozycjonuje się w przestrzeni medialnej i jakie ma osiągnięcia? Oprócz oficjalnej strony internetowej, informacje można znaleźć na LinkedIn, oraz na DOU. Dlaczego jest to przydatne? Zdecydowanie łatwiej jest komunikować się ze znajomym rozmówcą i móc w każdej chwili podtrzymać rozmowę.

Porada Nr 2 Przeanalizuj ofertę pracy

Z jakimi technologiami będziesz musiał pracować? Jakie umiejętności są wyszczególnione jako obowiązkowe, a jakie jako dodatkowe? Dowiedziawszy się więcej o ofercie pracy, możesz zawczasu przygotować własną listę pytań na rozmowę kwalifikacyjną.

Porada Nr 3 Przygotuj się do części teoretycznej i technicznej

Rozmowa kwalifikacyjna w branży IT składa się z kilku etapów: rozmowy z rekruterem, części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna jest mniej lub bardziej zrozumiała. Kandydat musi posiadać wiedzę na temat technologii wymienionych w CV: znać podstawy i terminologię. Pytania z części technicznej są niemożliwe do przewidzenia: każda firma ma swoje własne podejście do testowania kandydata. Najczęściej jest to zadanie polegające na sprawdzeniu kodu lub rozwiązaniu małego problemu. Pamiętaj, że rozmowa techniczna – to nie tylko prześwietlenie Twojej wiedzy, ale także sprawdzenie podejścia do rozwiązywania problemów, poznanie poziomu profesjonalizmu i określenie obszarów eksperckich.

Porada Nr 4 Sprawdź zawczasu ze sprzętem do przeprowadzania rozmów online

Rozmowa kwalifikacyjna prawie zawsze jest ograniczona czasowo, dlatego warto wcześniej sprawdzić sprzęt. Mikrofon, kamera, zasilanie bateryjne – wszystko to powinno działać prawidłowo. Oczywiście, ustawienie zajmuje kilka minut, ale w kontekście wywiadu jest to znaczący okres czasu.

Jak zachować się na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej w IT?

• Należy wykazać się szczerością. Kandydat nie jest zobowiązany do dzielenia się szczegółami ze swojego życia osobistego. Należy jednak uczciwie odpowiadać na pytania dotyczące umiejętności zawodowych, doświadczenia zawodowego, znajomości stosów technologicznych, portfolio czy poziomu języka angielskiego. Przecież kłamstwa wyjdą na jaw, ale później. Branża IT jest bardzo wąska i jeśli w jednej firmie zostaniesz przyłapany na podawaniu nieprawdziwych informacji, to kolejni pracodawcy mogą się o tym dowiedzieć. Zadbaj o swoją reputację od samego początku kariery.

• Zachowaj się naturalnie. To normalne, że jesteś podekscytowany i normalne jest, że się poślizgniesz i zapomnisz zwrotów. Możesz wyrazić swoje emocje i poprosić o kilka minut na uspokojenie się.

• Unikaj mówienia „nie wiem” i nie bój się pomylić. Jeżeli nie znasz odpowiedzi na jakieś pytanie, możesz się do tego przyznać, ale nie poprzestawaj na tym. Rozmowa techniczna w IT – to przede wszystkim sposób, w jaki myślisz. Dla prowadzącego rozmowę ważne jest, jak kandydat radzi sobie w trudnych sytuacjach, jakie wyciąga wnioski i jak do nich dochodzi, czy proponuje kilka rozwiązań problemu, czy poddaje się po pierwszej porażce.

Najpowszechniejsze błędy na rozmowie kwalifikacyjnej

Dosłowne opowiadanie swojego CV. Gdy osoba rekrutująca prosi Cię o opowiedzenie czegoś o sobie, to znaczy, że oczekuje jakichś nowych informacji, których nie ma w Twoim CV. Wykorzystaj tę okazję, by godnie się zaprezentować: opowiedz szczegółowo o swoich umiejętnościach, nie zapomnij o hobby i ewentualnych osiągnięciach sportowych.

• Nadmierna skromność lub nadmierna pewność siebie. Do pytań, które ujawniają te cechy należą następujące: Co jest twoją główną słabością? Jakie masz mocne strony? Nad jakimi cechami chciałbyś popracować?

• Nieprzestrzeganie etykiety komunikacyjnej, chamstwo, arogancja w rozmowie. Oto podstawowe parametry odpowiedniej komunikacji między dwojgiem ludzi.

• Umyślnie skracanie czasu wymaganego do wykonania zadania technicznego.

Postępowanie zgodnie ze wszystkimi poradami pozwoli Ci na udaną rozmowę kwalifikacyjną i przyszłe zatrudnienie.

Zespół Computools wciąż poszukuje młodych talentów i chętnie stanie się mentorem i asystentem dla tych, którzy dopiero odkrywają niesamowity świat technologii IT

DOŁĄCZ DO COMPUTOOLS

WYPEŁNIJ FORMULARZ LUB NAPISZ DO NAS NA hr@computools.com A DOBIERZEMY DLA CIEBIE INTERESUJĄCĄ OFERTĘ

    CV (W FORMACIE:.DOC, DOCX, .PDF LUB .RTF)*

    WYŚLIJ CV →