Jak skutecznie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w branży IT i nie ponieść jej porażki

Jak pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjną w IT i zdobyć pracę.

Przed rozmową kwalifikacyjną prawie każdy czuje się spięty. Najpierw niepokój wynika z procesu przygotowania się do rozmowy, a po jej zakończeniu – z oczekiwania na odpowiedź. Nic w tym dziwnego, bo zmiana pracy to pewien stres, jak to się teraz mówi – „wyjście ze swojej strefy komfortu”. Aby zmniejszyć Twój niepokój, przypominamy, że rozmowa kwalifikacyjna nie jest egzaminem na uczelni, na którym wykładowcy sprawdzają Twoją wiedzę.

Zostałeś już wybrany spośród innych kandydatów, ponieważ Twoje doświadczenie i umiejętności zrobiły wrażenie na rekruterze. Spotkanie pracodawcy z kandydatem to dialog, w którym strony starają się wzajemnie zainteresować. Zapamiętaj to stwierdzenie i poniższe porady. Postępuj zgodnie z nimi, i Twoja wymarzona praca w branży IT stanie się rzeczywistością!

Dwa etapy przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej w IT

I chociaż rozmowa kwalifikacyjna – to nie egzamin, jednak warto się do niej przygotować. Przede wszystkim należy znaleźć wszystkie możliwe informacje o pracodawcy.

Niestety wielu kandydatów zaniedbuje ten etap, a przecież zapewnia on kilka korzyści:

• poprzez poznanie wartości i misji firmy zrozumiesz, czy rzeczywiście do Ciebie przemawiają; to naprawdę ważne, ponieważ w pracy spędzamy znaczną część naszego życia, a emocje, których doświadczamy w tym czasie, są ważne dla naszego zdrowia psychicznego;

• dzięki dokładnemu zapoznaniu się z blogiem, portalami społecznościowymi i informacjami prasowymi dowiesz się o życiu i głównych działaniach firmy oraz pokażesz prowadzącym rozmowę, że wykonałeś dodatkową pracę przed spotkaniem; dzięki takiemu zainteresowaniu możesz udowodnić, że nie obawiasz się pracy w IT i jesteś zmotywowany do otrzymania dokładnie tej oferty.

Następnym etapem z pewnością jest przećwiczenie autoprezentacji, gdyż niemal każdy rozmówca prosi o opowiedzenie o sobie. Uprzednio przygotuj krótką opowieść o swoim doświadczeniu, umiejętnościach, ulubionych zadaniach i osiągnięciach, aby nie pogubić się w dialogu i nie przechodzić z jednego tematu na drugi. Gdy nie wiesz od czego zacząć, spójrz na tę sytuację z perspektywy rekrutera lub menedżera firmy: jakich informacji chciałbyś się dowiedzieć o osobie, którą zaprosiłeś na rozmowę kwalifikacyjną do firmy IT?

Skorzystaj z naszych wskazówek:

1. Twój rozmówca chce usłyszeć szczegółowe wyjaśnienia dotyczące przedstawionych przez Ciebie materiałów. W przypadku, gdy było to CV – to bądź przygotowany na to, że opowiesz o swojej poprzedniej pracy. Natomiast jeśli udostępniłeś link do GitHuba, pytania będą dotyczyły Twoich projektów.

2. Na czym polegają główne wymagania wobec kandydata określone w ofercie pracy w firmie IT, z którą chcesz współpracować? Porównaj je ze swoimi osobistymi umiejętnościami i doświadczeniem. To przyda się, gdy pracodawca zapyta, dlaczego to właśnie Ty powinieneś objąć to stanowisko.

3. Nigdy nie wypowiadaj się negatywnie o zadaniach, które przyszło Ci wykonywać. O tym, co było dla Ciebie nudne lub zbyt łatwe, może okazać się bardzo ważne w Twojej przyszłej pracy. Nie rób fałszywych założeń co do tego, co zainteresuje Twojego rozmówcę, a co – nie.

4. Rozmowa kwalifikacyjna w IT – to realna rozmowa, dialog, kiedy rozmówca słucha Cię i zadaje pytania. Nie należy budować swojej opowieści tylko na suchych faktach, bo trudno się na nich połapać i podtrzymać rozmowę. Gdy nie wiesz, o którym doświadczeniu chcesz opowiedzieć bardziej szczegółowo, zapytaj, który z punktów w CV wymaga wyjaśnienia.

Podczas opracowywania autoprezentacji należy zastosować do wszelkich słów filtr „w jakim stopniu ta informacja czyni mnie wspaniałym, doświadczonym specjalistą?”

W jaki sposób należy opowiadać o swoich słabych stronach

Na niemal każdej rozmowie kwalifikacyjnej w IT, a także we wszystkich innych dziedzinach, pada pytanie o słabe strony. Z jakiego powodu odpowiedź na to pytanie jest tak ważna dla pracodawcy?

Po pierwsze: jest to sposób na sprawdzenie, jak kandydat czuje się w rozmowach o rzeczach niezbyt przyjemnych.

Po drugie: to możliwość oceny samokrytycyzmu kandydata i zdolności do introspekcji.

Po trzecie: umożliwienie porównania swoich słabych stron z wymaganiami stanowiska, ponieważ niektóre słabości mogą przeszkadzać w wykonywaniu zadań.

Jak zatem należy opowiadać o swoich niedoskonałościach, aby nie stały się one przeszkodą w uzyskaniu wymarzonej oferty?

• Jeśli brakuje Ci wiedzy lub umiejętności, wyraźnie zaznacz, że zdajesz sobie sprawę, jak je poprawić i już nad tym pracujesz;

• jeśli masz negatywne nawyki, które teoretycznie mogłyby wpłynąć na Twoją pracę, zauważ, że możesz je kontrolować.

Należy pamiętać, że wszystkie niedogodności nie będą tak bardzo raziły pracodawcy, jeśli zadeklarujesz gotowość do ich poprawienia i będziesz wiedział, jak to zrobić.

W jaki sposób odpowiadać na pytania o dotychczasową pracę podczas rozmowy kwalifikacyjnej w firmie IT

Nieważne, jak niewygodne jest dla ciebie to pytanie, postaraj się odpowiedzieć jasno, bez emocji i szczerze. W przypadku, gdy zwolnienie było problematyczne, powstrzymaj się od oceny kierownictwa i stron konfliktu. Opinie o byłych współpracownikach kształtują obecne wrażenie o Tobie. Powody mogą być krótkie, ale nie należy ich ukrywać, ponieważ w razie potrzeby można je łatwo zweryfikować. 

O co warto pytać na rozmowie kwalifikacyjnej w firmie IT

Na zakończenie rozmowy, rozmówca na pewno zapyta, czy masz jakieś pytania. I kiedy kandydat odpowiada przecząco, prowadzący rozmowę może pomyśleć, że:

• byłeś nieuważny podczas rozmowy;

• nie jesteś zainteresowany tą ofertą pracy.

Nie warto jednak sprawiać takiego wrażenia, jeśli naprawdę pragniesz zająć określone stanowisko. W trakcie dialogu należy robić notatki, aby uniknąć wprowadzenia w zakłopotanie. Notuj wszystko, co wymaga dalszych wyjaśnień.

Możesz również zapytać:

1. Jakie umiejętności są najbardziej pożądane u kandydata na to stanowisko?

2. Jakie wyniki są oczekiwane od pracownika w okresie próbnym?

3. Czy pracownik ma możliwość wpływu na wysokość wynagrodzenia?

4. Po jakim czasie można spodziewać się informacji zwrotnej?

Oczywiście lista pytań może być szersza. Rekruterzy dobrze traktują zainteresowanych kandydatów, ale nie należy tego przesadnie wykorzystywać. Co więcej, zalecamy rozróżnienie pytań technologicznych od organizacyjnych i zadawanie ich właściwym adresatom.

DOŁĄCZ DO COMPUTOOLS

WYPEŁNIJ FORMULARZ LUB NAPISZ DO NAS NA hr@computools.com A DOBIERZEMY DLA CIEBIE INTERESUJĄCĄ OFERTĘ

    CV (W FORMACIE: .DOC, DOCX, .PDF LUB .RTF)*

    WYŚLIJ CV →