Burnout syndrome – to fizyczne lub emocjonalne wyczerpanie, upośledzenie produktywności w pracy (nadmierne zmęczenie i bezsenność), charakteryzujące się obniżonym nastrojem i dyskomfortem psychicznym oraz niebezpiecznym ryzykiem rozwoju chorób somatycznych. WHO określiła wypalenie emocjonalne jako „zjawisko zawodowe”, które wynika z przewlekłego stresu w pracy i jest powodem do szukania pomocy medycznej, choć nie jest klasyfikowane jako choroba.
W przeciwieństwie do stresu, któremu towarzyszy erupcja emocji i wpływa na pracę tylko przez krótki czas, syndrom wypalenia zawodowego powoduje zabicie wszelkich uczuć i prowadzi do tego, że człowiek staje się apatyczny. Do przywrócenia normalnego rytmu życia i pracy nie pomaga nawet urlop, choć to pierwsza rzecz, o której myśli zmęczony pracą pracownik.
To co powoduje wypalenie emocjonalne w specjalistów z branży IT
Z kolei czynniki wywołujące stres emocjonalny można podzielić na zawodowe i psychologiczne. W szczególności, do wypalenia przyczyniają się:
• Niestabilna lub niska samoocena.
• Niski poziom odporności na stres.
• Niezaspokojona potrzeba osiągnięcia sukcesu.
• Nadmierna impulsywność.
• Niewystarczające umiejętności komunikacyjne.
• Niedostatek kontaktów interpersonalnych w firmie, a co za tym idzie niska samoocena w zespole.Zaprzeczenie faktu istnienia wypalenia zawodowego i przenoszenie występujących objawów na inne okoliczności i sytuacje.
Wypalenie emocjonalne występujące w specjalisty IT może być spowodowane nie tylko jego cechami psychologicznymi.
Wielu specjalistów ma do czynienia również z innymi czynnikami i pewnymi cechami zawodowymi:
• Brak czasu i wysokie tempo pracy ze względu na napięte terminy realizacji projektów.
• Wykonywanie rutynowych operacji.
• Stała kontrola nad wykonywaną pracą i częste sprawdzanie stanu projektu.
• Niedostateczna aktywność twórcza, przeciążenie monotonnymi czynnościami.
• Nieuczciwe podejście kierownictwa.
• Wysoki poziom konkurencji i tendencja do ciągłego uczenia się.
Można się spodziewać, że praca w firmie IT wiąże się z większą ilością sytuacji stresowych niż w jakiejkolwiek innej branży. Ciągłe napięcie zbiera żniwo w psychice i w efekcie może prowadzić do stanów lękowych lub depresji. Właśnie dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie oznak ewentualnego wypalenia zawodowego, aby pokonać je na wczesnym etapie.
Objawy wypalenia emocjonalnego są warunkowo dzielone na 4 grupy:
1. Pogorszenie stanu emocjonalnego. Pojawia się poczucie winy i bezradności. Cynizm i agresywność zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym. Problemy z koncentracją. Specjalista może stracić ideały i perspektywy zawodowe, odczuwać głęboką samotność.
2. Powikłania fizyczne. Bezsenność, wyczerpanie, problemy z wagą (nadmierna utrata lub przyrost masy ciała), zawroty głowy i nudności, wysokie ciśnienie krwi. Oczywiście, takie objawy mogą również wskazywać na poważne problemy zdrowotne, więc zdecydowanie powinieneś zwrócić na nie uwagę.
3. Profesjonalna aktywność i efektywność. Specjalista staje się apatyczny i pasywny, a codzienne planowanie i ustalanie priorytetów staje się trudniejsze. Może zdystansować się od współpracowników i unikać pracy zespołowej. Praca w nadgodzinach jako sposób na nadrobienie prokrastynacji w godzinach pracy. W niektórych przypadkach wypalenie emocjonalne w branży IT powoduje, że specjaliści dokonują radykalnych zmian w swojej pracy.
4. Objawy o charakterze społeczno-behawioralnym. Brak zainteresowania zajęciami w czasie wolnym, obojętność wobec zwykłych hobby i aktywności fizycznej. Podejmowanie prób poprawy nastroju poprzez palenie papierosów lub picie alkoholu. Niekontrolowane stosowanie środków uspokajających lub stymulujących.
W przypadku zauważenia niektórych lub więcej z tych znaków, konieczne jest podjęcie niezbędnych działań mających na celu ich wyeliminowanie. Natomiast jeśli je zignorujesz lub spróbujesz rozwiązać problem wyczerpania regularnym odpoczynkiem, ryzykujesz, że pogrążysz się jeszcze głębiej i poniesiesz poważne straty: rozwija się depresja lub zaburzenia psychiczne. Warto zrobić pauzę i skierować swoje życie w innym kierunku.
Jak poradzić sobie z wypaleniem emocjonalnym w branży IT
1. Zmień swoje podejście do pracy
• Uświadom wartość tego, co robisz. Zresztą nawet monotonne czynności będą wydawały się łatwiejsze, jeśli poczujesz potrzebę i znaczenie wykonywania codziennych zadań. Przypomnij sobie, jaki projekt przyniesie korzyści innym ludziom i ułatwi im życie.
• Częściej komunikuj się z kolegami. Możliwość porozmawiania i pożartowania z przyjaciółmi w godzinach pracy pomaga rozładować stres związany z niezadowalającymi wynikami pracy. Taka komunikacja przywraca energię, zwiększa efektywność wykonywanych zadań i po prostu pomaga przetrwać kiepski dzień.
• Naprzemienne wykonywanie pracy. Zamieniaj monotonną pracę przy laptopie na korespondencję z klientami lub dyskusje projektowe z kolegami. Zadbaj o rozwój zawodowy: uczęszczaj na szkolenia i wykłady.
• Zarządzaj swoją karierą. Przeprowadź audyt swoich umiejętności i zdolności. Skorzystaj z pomocy mentora lub coacha i stwórz plan rozwoju zawodowego na miesiąc, trzy miesiące, sześć miesięcy, rok.
2. Wyznacz swoje priorytety
Wyczerpanie – to przejaw braku równowagi w procesach życiowych. Należy zwrócić uwagę na ilość i jakość snu (co najmniej 8 godzin). Pamiętaj o znalezienie czasu na relaks i odbudowę zasobów: czytanie, medytacja czy sport – wszystko to ma pozytywny wpływ na różne segmenty organizmu.
• Codziennie odpoczywaj od gadżetów. Wypalenie emocjonalne w branży IT wiąże się również z nadmiernym korzystaniem z laptopów, tabletów i telefonów. Po pracy odłóż urządzenia i nie korzystaj przez jakiś czas z mediów społecznościowych i poczty elektronicznej.
• Wspieraj swoją kreatywność. Kreatywność – to przecież najsilniejsze antidotum na przemęczenie. Wypróbuj coś nowego, stwórz ciekawy projekt lub wróć do zapomnianego hobby. Zdecyduj się na zajęcia, które nie są związane z pracą lub stresującymi zadaniami.
• Wyznacz granice osobiste. Nie warto się przeciążać i zgadzać na wszystkie zadania, do których się ciebie wzywają. Chodzi tu nie tylko o życie zawodowe, ale także o życie osobiste. Jeśli jest to trudne, przypomnij sobie, że każde „nie” oszczędza ci czas na ciekawe i ważne rzeczy.
3. Zadbaj o swoje zdrowie, stosując się do poniższych wskazówek dotyczących sposobu odżywiania
Produkty, które spożywasz w ciągu dnia, wpływają na Twój nastrój i poziom energii. To punkt, na który warto zwrócić szczególną uwagę, ponieważ praca w firmie IT- jak wiadomo, często wiąże się z całkowitym zanurzeniem w projekcie i utratą poczucia czasu. Zbawieniem dla specjalistów stają się fast foody i suche przekąski. I wcale nie ma to nic wspólnego ze zdrowym odżywianiem.
• Należy ograniczyć do minimalnego spożycia cukru i szybkich węglowodanów. Słodycze i fast foody mają działanie krótkotrwałe, obniżają energię i nastrój równie szybko, jak je podnoszą.
• Ogranicz spożycie kofeiny i palenie. Panuje błędne przekonanie, że te środki pomagają w radzeniu sobie ze stresującymi sytuacjami. W rzeczywistości mają one negatywny wpływ na stan psychiczny i zwiększają poziom zaniepokojenia.
• Spożywaj pokarmy zawierające kwasy omega-3. Do najlepszych źródeł tej witaminy należą tłuste ryby i orzechy włoskie.
Na zakończenie
Wypalenie emocjonalne w branży IT, jak zresztą w każdej innej branży, zdecydowanie łatwiej jest zapobiec niż zatrzymać. Zadbaj o siebie i własne siły, nie zapominaj o odnawianiu zasobów i staraj się znaleźć coś pozytywnego w każdym dniu! O stabilność psychiczną swojego zespołu dba również kierownictwo Computools.
Właśnie dlatego firma podkreśla znaczenie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym: dba o terminowe urlopy dla pracowników, a także organizuje imprezy firmowe i team building w celu regeneracji sił.
Chciałbyś dołączyć do takiego zespołu? Zgłoś się na hr@computools.com a może zostaniemy kolegami!