6 Błędów, których należy unikać będąc na okresie próbnym w IT-firmie

Jakie działania IT-specjalisty mogą mieć niekorzystny wpływ podczas okresu próbnego w IT-firmie.

Przez pierwsze tygodnie w nowej pracy na pracowników spada lawina informacji: poznają zespół, kwestie organizacyjne i własne obowiązki. To właśnie okres, w którym firma poznaje cię jako specjalistę, a ty porównujesz swoje oczekiwania względem procesu pracy z rzeczywistością, nazywany jest „okresem próbnym”. 

Z zasady prawie każda oferta pracy w IT wiąże się z okresem próbnym. Ten okres może wynosić od jednego do trzech miesięcy (w zależności od polityki personalnej firmy). To wystarczająco dużo czasu, aby ocenić umiejętności i zdolności kandydata, jego produktywność i zdolność do przystosowania się do nowej kultury korporacyjnej. W tym okresie możesz odczuwać nadmierną kontrolę ze strony bezpośredniego przełożonego, który będzie analizował twoje działania. Może to spowodować podekscytowanie, które wpłynie na jakość pracy i doprowadzi do błędów.

Zespół rekrutacyjny Computools podpowie ci, jak najmniej stresująco przejść przez okres próbny w firmie IT i zebrał typowe błędy, których należy unikać.

Okres próbny w IT-firmie: błędy, które przeszkodzą ci w jego pomyślnym przejściu

1. Problemy ze współpracą zespołową

W przypadku, gdy zajmowane przez ciebie stanowisko wiąże się z bliską interakcją z innymi członkami zespołu, niezdolność do współpracy może stanowić problem. Nadmierna rywalizacja i obrona własnych interesów kosztem wspólnych celów mogą prowadzić do konfliktów. Negatywny wpływ na pracę zespołową ma również brak zaufania, skłonność do nieuzasadnionej krytyki i odmowa wzięcia odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Niezdolność jednej osoby do dostosowania się do procesów zespołowych może prowadzić do spadku ogólnej produktywności i wzrostu niezadowolenia wśród innych pracowników.

2. Niezdolność do zaakceptowania informacji zwrotnej

Informacje zwrotne otrzymywane podczas przechodzenia przez okres próbny w firmie IT nie mają na celu dewaluacji umiejętności kandydata. Przedstawiając swoje uwagi, menedżer nie ma zamiaru urazić kandydata, ani np. obniżyć jego samooceny. Co więcej, nawet jeśli nie podobają się komuś pewne komentarze, nie powinien ich ignorować. 

Senior i  Midlle-specjalistom może być trudniej zaakceptować konstruktywną krytykę, ponieważ są oni profesjonalistami z dużym doświadczeniem. Należy jednak pamiętać, że wyjaśnienie pewnych wymagań ma na celu jedynie pomoc w dostosowaniu się do nowych procesów w firmie. Odnosi się to również do komentarzy innych członków zespołu. Adekwatna reakcja na informacje zwrotne jest wskaźnikiem profesjonalizmu specjalisty i umiejętności efektywnej współpracy z kolegami. Należy być otwartym i gotowym do dyskusji.

3. Urlop w trakcie trwania okresu próbnego

Zachęcamy do nie brania urlopu w pierwszych tygodniach pracy w firmie IT, chyba że zostało to uzgodnione podczas końcowej rozmowy kwalifikacyjnej. Najprawdopodobniej podczas rozmowy kwalifikacyjnej padło pytanie o termin rozpoczęcia obowiązków i jest to dobry moment na poinformowanie kierownictwa o planowanym urlopie lub wycieczce. Tym samym okażesz lojalność i szacunek swoim współpracownikom, którzy zmienili swoje plany zawodowe, aby pełnić rolę twojego mentora.

Rzecz jasna, jeśli przymusowa nieobecność jest związana ze zdrowiem lub sprawami rodzinnymi, kierownictwo firmy potraktuje taką sytuację ze zrozumieniem.

4. Poszukiwanie innej pracy w IT-branży lub łączenie jej z poprzednią

Okres próbny – to okres, podczas którego można pokazać swoje zainteresowanie i motywację. Przykładowo, jeśli zamiast zagłębić się w nowe obowiązki średniego specjalisty, nadal aktywnie szukasz pracy lub w ogóle nie zrezygnowałeś z poprzedniej pracy, twoi koledzy i kierownictwo mogą mieć pytania dotyczące twojego zadowolenia z obecnej oferty. 

Co prawda proces poszukiwań może pozostać niezauważony, ale korespondencja z rekruterami i rozmowy kwalifikacyjne podczas głównej pracy znacznie obniżą wydajność i produktywność. Tym samym nie będziesz w stanie na 100% zaprezentować swoich umiejętności.

5. Niewydajne zarządzanie czasem

Problem z zarządzaniem czasem ma wielu specjalistów, którzy podczas okresu próbnego w IT-firmie będą zwracać uwagę na to, jak kandydat radzi sobie z terminami. Nieterminowość w wykonywaniu obowiązków, opóźnienia w projektach, problemy z ustalaniem priorytetów zadań – wszystko to może być wynikiem stresu i niepokoju. Oczywiście, jeśli wyjaśnisz swoim przełożonym, dlaczego popełniłeś błąd, prawdopodobnie znajdą kompromis. Natomiast jeśli niezdyscyplinowanie jest stałą częścią twojego życia, może to prowadzić do konfliktów z nowym zespołem.

6. Plotkowanie w miejscu pracy lub za plecami kolegów 

Rozpuszczanie plotek – jeden z tych błędów w okresie próbnym, który natychmiast ujawnia brak profesjonalizmu. Być może jesteś niesamowitym starszym specjalistą, wykwalifikowanym ekspertem w swojej dziedzinie, ale plotkowanie zamknie przed tobą drzwi w firmie, która przestrzega wartości moralnych i etycznych. Plotkowanie niszczy relacje ze współpracownikami, narusza zaufanie i szacunek, więc proszę unikać sytuacji, w których inna osoba jest omawiana w rozmowie. 

Okres próbny w IT-firmie może okazać się stresującym wydarzeniem, stanowiącym wyzwanie dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Przemęczenie i uczucie niepokoju – to nie najlepszy stan, w którym można pokazać się współpracownikom z jak najlepszej strony. Niezwykle ważne jest, aby dbać o siebie, utrzymywać poziom energii i pozytywne podejście do pracy. 

Przedstawiamy kilka zaleceń, które zminimalizują błędy w okresie próbnym, które mogą wynikać ze złego stanu psycho-emocjonalnego:

Należy zadbać o odpowiednią ilość snu. Długotrwała przerwa między poprzednią a nową pracą w firmie IT może sprawić, że nie będą Państwo przyzwyczajeni do długotrwałej pracy umysłowej, która, nawiasem mówiąc, jest nie mniej wyczerpująca niż praca fizyczna. Dlatego też będziesz potrzebować więcej czasu na regenerację, co może wymagać robienia dłuższych przerw. Nie należy ignorować potrzeb swojego ciała.

Należy zadbać o odpowiednią dietę. Do utrzymania wysokiego poziomu sprawności umysłowej organizm potrzebuje składników odżywczych. Proszę nie ignorować lunchu tylko po to, by pochwalić się przed szefami swoją produktywnością. 

Drobne niepowodzenia należy traktować z przymrużeniem oka. Każdy z nas popełnia błędy, to naturalne. Zamiast skupiać się na swoich porażkach, proszę wyciągnąć z nich wnioski i iść dalej. Należy pamiętać, że firma wierzy w ciebie, więc ty również powinieneś być pewny swoich umiejętności. 

Tak przy okazji, jeśli jesteś Middle lub Senior-specjalistą i chcesz dołączyć do firmy składającej się z odnoszących sukcesy, ambitnych i zmotywowanych profesjonalistów i wspólnie przenieść IT-branżę do nowych osiągnięć, zapraszamy do stania się częścią Computools. Wyślij swoje CV na adres hr@computools.com, a my skontaktujemy się z tobą, gdy tylko pojawi się atrakcyjna oferta. 

DOŁĄCZ DO COMPUTOOLS

WYPEŁNIJ FORMULARZ LUB NAPISZ DO NAS NA hr@computools.com A DOBIERZEMY DLA CIEBIE INTERESUJĄCĄ OFERTĘ

    CV (W FORMACIE:.DOC, DOCX, .PDF LUB .RTF)*

    WYŚLIJ CV →