5 sposobów na odpoczynek podczas dnia roboczego w IT-firmie

W jaki sposób efektywnie odpoczywać, aby dzień roboczy w IT przebiegał w sposób energicznie i wydajnie?

Żaden ze specjalistów nie jest w stanie pracować z maksymalną wydajnością przez 100% czasu. Przerwy na odpoczynek w ciągu dnia roboczego są niezbędne, ponieważ ich brak ma bezpośredni wpływ na Państwa zdrowie i produktywność. O znaczeniu odpoczynku mówi wielu badaczy i psychologów, nazywając go czynnikiem trwałego sukcesu i długoterminowej wydajności, z czym my w Computools również się zgadzamy. 

Społeczeństwo generalnie rozumie, że powinniśmy robić sobie przerwy, ale są pewne problemy z wprowadzeniem tej idei w życie. Zdarza się, że w środku dnia roboczego w IT pojawiają się nieprzewidziane sytuacje, goniące terminy, nadmierne zaangażowanie w projekty i podstawowa niezdolność do dobrego odpoczynku mogą stanowić przeszkody, a profesjonaliści po prostu zapominają, że muszą odpocząć.

Chcąc zawsze osiągać doskonałe wyniki, nie warto zmuszać się do ciągłej pracy. Przekonanie, że w ten sposób szybciej wykonasz swoją pracę jest złudne.

Poniżej przedstawiamy kilka korzyści płynących z robienia przerw:

• Zwiększenie uwagi i koncentracji. Praca w IT może czasami wymagać od nas wielozadaniowości, ale nie jest dobrym pomysłem wykonywanie jednego zadania po drugim. Wtedy nasz mózg nie ma czasu na przestawienie się i nie możemy w pełni skoncentrować się na kolejnym zadaniu. Krótkie rozproszenie uwagi pomaga mózgowi naładować się i skupić z nową energią.

• Zaczne szybsze rozwiązywanie problemów. Podczas odpoczynku mózg wędruje i jest to czas, w którym rozwija się podejmowanie decyzji, krytyczne myślenie i umiejętności analityczne. Gdy robimy sobie dobrą przerwę, zamiast czerpać tanią dopaminę z mediów społecznościowych, mózg bada różne perspektywy i tworzy nowe połączenia neuronowe. 

• Pozwola unikać stresu. Praca w IT-firmie, która wiąże się z nadgodzinami i brakiem minimalnych przerw, może prowadzić do przepracowania, a w rezultacie do wypalenia. Przerwy dają czas na uwolnienie emocji. 

• Poprawa stanu zdrowia. Dla osób pracujących przez cały czas przy komputerze lub laptopie ważne jest, aby zadbać o swoją kondycję fizyczną. Przerwa w pracy w odpowiednim momencie może zmniejszyć zmęczenie oczu, ograniczyć ryzyko wystąpienia bólów głowy i problemów z układem krążenia. 

Jednak nie wszystkie odpoczynki w ciągu dnia roboczego odznaczają się wysoką jakością. Są również niezdrowe przerwy, które prowadzą do złego, nieproduktywnego stanu, w tym:

• bezcelowy, nieograniczony czas przewijania mediów społecznościowych;

• oglądanie YouTube, Netflix itp.;

• spożycie niezdrowego jedzenia;

• przeglądanie różnych sklepów internetowych, emocjonalne zakupy.

To wszystko są źródła taniej dopaminy. Taniej, ponieważ jej pozyskanie nie wymaga żadnego wysiłku. Może to być tymczasowe zajęcie, ale nie warto poświęcać na nie całego wolnego czasu lub wszystkich przerw podczas dnia pracy w firmie informatycznej. Próbując zastąpić tymi czynnościami prawdziwy odpoczynek, szybko można zauważyć, że nasza uwaga staje się rozproszona, tracimy koncentrację, a to ma zły wpływ na naszą produktywność. Po prostu proszę poobserwować siebie, a natychmiast zauważyłbyś tę zależność.

Przykłady efektywnych przerw w ciągu dnia roboczego w IT

1. Spacer na świeżym powietrzu

Osoby spędzające cały dzień w biurze, przestrzeni coworkingowej, w domu lub pracujące w instytucji, przy sztucznym świetle i ograniczonej ilości światła naturalnego, powinny rozważyć spędzenie części przerwy na świeżym powietrzu. Nawet zwykły spacer może przynieść wiele korzyści i pomóc w osiągnięciu zamierzonych celów. 

Po takim odpoczynku nie należy oczekiwać, że wrócimy do pracy z nowymi bateriami. Świeże powietrze nie naładuje nas wybuchową energią, ale zniweluje zmęczenie, poprawi jakość myślenia, sprawi, że będziemy bardziej zrównoważeni i opanowani. Takie spacery sprawią, że wieczorem łatwiej będzie się relaksować, przestawić myśli z pracy w IT-firmie na codzienne przyjemne życie domowe, a sen stanie się głębszy i bardziej spokojny.

2. Zmiana położenia ciała

Przy długotrwałej pracy przy komputerze bardzo ważne jest zwracanie uwagi na pozycję ciała, tj. zmienianie jej od czasu do czasu: wstawanie, chodzenie po biurze lub mieszkaniu, zmiana miejsca pracy w pokoju itp. Długotrwałe pozostawanie w niezmienionym położeniu może mieć negatywny wpływ na mięśnie i stawy, a także pogarszać krążenie krwi. 

Warto wykonywać proste ćwiczenia rozciągające, aby zmniejszyć napięcie, samodzielnie masować kark i ramiona. Wykonywanie nawet prostych ćwiczeń przyniesie więcej korzyści niż siedzenie przy biurku przez 8 godzin.

3. Dzwonienie do przyjaciół

Kolejnym sposobem na urozmaicenie przerw w pracy IT jest rozmowa telefoniczna z bliską osobą. W rzeczywistości ta prosta czynność przynosi wiele korzyści: zapewnia interakcję społeczną, wsparcie emocjonalne, funkcje poznawcze mózgu (wyobraźnia, myślenie), pozytywną atmosferę i poczucie satysfakcji. IT-specjalista posiadający wysoki poziom wszystkich tych wskaźników z pewnością lepiej poradzi sobie ze swoimi obowiązkami zawodowymi.

4. Pożywienie dla umysłu

I nie chodzi tu o przerwę na lunch. Chcąc utrzymać swoją produktywność, ważne jest, aby stymulować swój mózg alternatywnymi rodzajami „paliwa”, takimi jak czytanie książki lub, na przykład, pisanie contentu dla własnego bloga. Należy wybierać zadania wymagające koncentracji, ponieważ po ich wykonaniu tworzone są nowe połączenia neuronowe. Czyli odwracając wzrok od ekranu, ładujemy mózg nową energią, pozwalamy mu odpocząć i naładować się przed kolejną aktywnością. 

5. Krótkotrwały sen

Praca zdalna w IT ma wiele zalet – jedną z nich jest możliwość odpoczynku: leżenia w ciszy z zamkniętymi oczami, a nawet zdrzemnięcia się. Krótkotrwały sen to dobra umiejętność, którą warto rozwijać. Zdaniem niektórych ekspertów spanie w ciągu dnia tylko zwiększa zmęczenie, a po takim odpoczynku nie można się już pozbierać. Niemniej jednak, jeśli nie będziesz popełniać błędu zbyt długiego snu i dasz sobie 15-20 minut na odpoczynek, poczujesz się znacznie bardziej energiczny i odświeżony.

Ważne! Nie warto myśleć, że systematyczne robienie przerw jest oznaką lenistwa lub nieodpowiedzialności. Twój dzień pracy w IT-firmie może być pełen zadań wymagających uwagi i koncentracji, więc robienie przerw jest ważnym środkiem zwiększającym produktywność.

My w Computools wspieramy również planowane przerwy w środku dnia, ponieważ doceniamy znaczenie zdrowia psychicznego i fizycznego.

Jeżeli szukasz pracy w IT firmie, która dba o swoich pracowników, wyślij swoje CV na adres hr@computools.com, a nasi specjaliści ds. rekrutacji przekażą informację zwrotną, gdy tylko znajdą odpowiednią ofertę.

DOŁĄCZ DO COMPUTOOLS

WYPEŁNIJ FORMULARZ LUB NAPISZ DO NAS NA hr@computools.com A DOBIERZEMY DLA CIEBIE INTERESUJĄCĄ OFERTĘ

    CV (W FORMACIE:.DOC, DOCX, .PDF LUB .RTF)*

    WYŚLIJ CV →