6 najbardziej aktualnych ofert pracy w IT w 2023 roku

Które z ofert pracy w IT są uważane za zawody przyszłości?

Nowoczesne technologie rozwijają się w szybkim tempie, a nowe trendy wpływają nie tylko na rozwój społeczeństwa, ale także różnych branż. Co roku praca w IT branży postępuje i przekształca się: niektóre zawody znikają, a inne są zastępowane przez nowe. To sprawia, że specjaliści IT zawsze trzymają rękę na pulsie: doskonalą się, badają nowości branżowe i angażują się w samokształcenie. Branża technologiczna rozwija się i wymaga nowych specjalistów, dlatego przygotowaliśmy zestawienie aktualnych ofert pracy w IT dla Middle i Senior-specjalistów w 2023 roku.

Które z ofert pracy w IT będą popularne w przyszłości?

1. Product Manager (PM)

Specjalista, odpowiedzialny za wprowadzanie na rynek nowych produktów oraz rozwój już istniejących. Współpracuje z biznesem, marketingiem i technologią, z powodzeniem koordynuje pracę wszystkich działów zaangażowanych w rozwój produktu. Jeśli firma nie posiada Product Managera, istnieje duże prawdopodobieństwo, że działania pracowników nie będą ze sobą zsynchronizowane i powstanie chaos.

Z uwagi na to, że stanowisko to działa na styku technologii, UX i biznesu, powinni oni mieć doświadczenie w przynajmniej jednym z nich i podstawową wiedzę o pozostałych.

Oto niektóre z umiejętności, które przydadzą się PM:

• umiejętności analityczne do badań potrzeb użytkowników, rynku konkurencji itp;

• głębokie rozumienie cyklu życiowego produktu;

• znajomość narzędzi do zarządzania projektami (na przykład, Asana, Pivotal Tracker, JIRA);

• umiejętność widzenia szerokiego obrazu (helicopter view);

• zarządzanie czasem i ustalanie priorytetów zadań.

2. DevOps Engineer

Brak wykwalifikowanych Senior i Middle-specjalistów w tym obszarze występuje obecnie i oczekuje się, że będzie się utrzymywał, więc dla tych specjalistów jest mnóstwo pracy w IT. DevOps Engineer jest zaangażowany we wszystkie etapy cyklu życiowego produktu, współpracując z testerami, programistami, administratorami systemów i pracownikami innych działów w celu optymalizacji procesu rozwoju, utrzymania i aktualizacji aplikacji.

Zakres obowiązków inżyniera może się różnić w zależności od firmy i cech produktu.

Wśród głównych hard-skills należy wyróżnić:

• doświadczenie w administrowaniu systemami opartymi na podstawie Linux;

• umiejętność pracy z narzędziami do planowania i zarządzania projektami;

• doświadczenie w pracy z repozytoriami kodu;

• rozumienie i praca z narzędziami do monitorowania;

• doświadczenie z bazami danych, na przykład MySQL, PostgreSQL;

• umiejętność pracy z różnymi narzędziami do utrzymania IT-infrastruktury.

3. Big Data Engineer

Codziennie społeczeństwo generuje ogromną ilość informacji. Do przetwarzania tak ogromnej ilości danych i czerpania z nich niezbędnych korzyści potrzebni są specjaliści od big data. Wyniki ich pracy są wykorzystywane w różnych branżach: turystyce, finansach i bankowości, handlu detalicznym, bezpieczeństwie, telekomunikacji itp. Każdy produkt lub projekt, który wymaga przetwarzania dużych ilości danych nie może obejść się bez Big Data Engineer.

Próg wejścia do tego zawodu jest dość wysoki, ale właśnie to obniża poziom konkurencji: firmy szukają prawdziwych profesjonalistów.

W zależności od specyfiki pracy w IT, inżynier Big Data powinien posiadać następujące umiejętności:

• znajomość dowolnego języka programowania: podstawowa wiedza o algorytmach i ich zastosowaniu w rzeczywistych zadaniach;

• doświadczenie w pracy z różnymi bazami danych;

• mocne umiejętności analityczne;

• biegła znajomość języka SQL;

• doskonała znajomość języka angielskiego.

4. Software Architect

Architekt oprogramowania – to specjalista, który podejmuje decyzje dotyczące wyglądu nowego produktu lub projektu na podstawie wymagań klienta. Ich głównym celem jest zapewnienie, że problemy biznesowe zostaną rozwiązane z pomocą technologii. Obowiązki na tym stanowisku w ІТ firmie obejmują zwykle optymalizację procesu rozwoju, wybór narzędzi, platform, nadzór nad pisaniem kodu, bezpośrednią komunikację z klientami itp.

Ze względu na to, że Software Architect – to raczej kolejny stopień na drabinie kariery niż pełnoprawna zmiana specjalizacji, umiejętności Senior-specjalisty obejmują silne umiejętności analityczne, zrozumienie architektury oprogramowania i znajomość jednego z języków programowania.

5. Blockchain Developer 

Blockchain – to innowacyjna technologia przechowywania i bezpiecznego przesyłania informacji, która aktywnie się rozwija i będzie miała znaczenie przez wiele lat. Wiele organizacji wdraża tę technologię do przechowywania i ochrony danych finansowych, zabezpieczania praw własności, wypełniania zobowiązań prawnych itp. Dzięki rozwojowi i rozpowszechnieniu w różnych branżach, specjaliści Blockchain są bardzo pożądani.

Głównym obowiązkiem specjalisty jest badanie potrzeb technologicznych firmy i działanie na ich rzecz:

• opracowanie protokołów dla zdecentralizowanej wymiany;

• projektowanie i wdrażanie architektury sieciowej;

• opracowanie i monitorowanie zgodności z określonymi zasadami działania technologii;

• integracja rozwiązań z innym oprogramowaniem.

Wśród hard-skills, zawartych w wymaganiach ofert pracy w IT dla Blockchain Developer znajdują się nie tylko obowiązkowe doświadczenie w developmencie, ale także doświadczenie w zarządzaniu bazami danych i sieciami komputerowymi, znajomość koncepcji projektowania UX/UI, a także podstawowa wiedza o branży ekonomicznej.

6. Security Engineer

Wysoko wykwalifikowany specjalista o szerokim zakresie obowiązków, który rozumie całe spektrum tworzenia oprogramowania. Od jego umiejętności zależy bezpieczeństwo, jakość, stabilność i reputacja produktu firmy, ponieważ szacuje się, że co 39 sekund na świecie dochodzi do ataków hakerskich. Przeprowadza audyty cyberbezpieczeństwa, modeluje zagrożenia o różnym stopniu nasilenia i utrzymuje bezpieczeństwo cyklu życia oprogramowania.

Tego rodzaju oferty pracy w firmach IT wymagają od specjalisty, aby w dziedzinie cyberbezpieczeństwa był nie mniejszy niż Chuck Norris:

• systemów operacyjnych;

• znajomość technologii wirtualizacji i konteneryzacji;

• znajomość technologii ciągłej integracji i wdrażania;

• rozumienie wszystkich międzynarodowych standardów bezpieczeństwa i metodologii testowania.

Gdy w tych zmieniających się czasach zastanawiasz się nad zmianą pracy w ІТ firmie, zwróć uwagę na wymienione powyżej zawody. Być może znajdziesz wśród nich coś, co Cię zainteresuje i zainspiruje do nowych osiągnięć.

Przypominamy, że Computools poszukuje obecnie wykwalifikowanych specjalistów Middle i Senior w różnych dziedzinach. Nasze aktualne oferty pracy można znaleźć pod linkiem.

DOŁĄCZ DO COMPUTOOLS

WYPEŁNIJ FORMULARZ LUB NAPISZ DO NAS NA hr@computools.com A DOBIERZEMY DLA CIEBIE INTERESUJĄCĄ OFERTĘ

    CV (W FORMACIE:.DOC, DOCX, .PDF LUB .RTF)*

    WYŚLIJ CV →