5 pytań do rekrutera od kandydata poszukującego pracy na rozmowie kwalifikacyjnej w IT

Rozmowa kwalifikacyjna w IT: o czym warto dowiedzieć się od przyszłego pracodawcy na temat stanowiska i pracy w firmie.

„Należy pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna w IT to nie egzamin, ale dwustronny dialog, w którym zarówno pracodawca, jak i kandydat są pełnoprawnymi rozmówcami, zbierającymi informacje o sobie nawzajem”.

Zapewne zdarzyło się ci słyszeć to zdanie milion razy. Ale czy w praktyce stosujesz to stwierdzenie podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej? Jeśli nie, to przegapiasz okazję, by dowiedzieć się więcej o atmosferze w zespole, możliwościach rozwoju i oczekiwaniach potencjalnego przełożonego. 

Tak więc dlaczego kandydaci spotykają się z negatywną reakcją, gdy rekruterzy proponują zadawanie pytań rozmówcom, które są obecne na rozmowie ze strony firmy? Na to pytanie nie ma jednogłośnej odpowiedzi. Być może niektórzy obawiają się, że jest to tylko kolejny etap procesu weryfikacji.

Inni mogą uważać, że jest to niewłaściwe i zbyt wymagające. Jeszcze inna kategoria specjalistów długo zastanawia się nad tym, jakie pytania zadać, by spodobać się prowadzącym rozmowę. Nie wszyscy wiedzą, jak taktownie pytać o to, co ich naprawdę interesuje. 

Niniejszy artykuł Computools poświęcił omówieniu powodów, dla których warto zadawać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, jak robić to poprawnie i o jakie rzeczy należy pytać.

W jaki sposób zachowywać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej w IT

Zamierzając zadać zalecane pytania, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami:

Bądź elastyczny. Przygotowanie przed rozmową kwalifikacyjną jest powszechną praktyką, niezależnie od tego, czy rozmowa będzie prowadzona online w firmie IT, czy też będzie to spotkanie twarzą w twarz w biurze. Możesz zapisać kilka pytań, na które chciałbyś poznać odpowiedzi. Jednak warto nie bać się odejść od tej listy i wykreślić elementy, które zostały już wcześniej powiedziane lub zapytać o coś dodatkowego, jeśli dany temat nie został w pełni omówiony. Należy skoncentrować się na osobie prowadzącej rozmowę, aby nie wyjść na kandydata, który po prostu czyta listę pytań znalezioną w Internecie.

Nie zadawaj rekruterowi pytań na koniec rozmowy. Warto prowadzić dialog i dowiadywać się, co interesuje kandydata w trakcie rozmowy.

Nie zadawaj pytań tylko po to, by zrobić wrażenie. W ten sposób można przegapić cenny moment, który może pomóc w podjęciu decyzji, czy dana praca jest odpowiednia dla kandydata. Na przykład, projekt lub technologia, o której wspomniano w ogłoszeniu o pracę w firmie IT, nie została wspomniana podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub chcesz dowiedzieć się więcej o swoich obowiązkach na nowym stanowisku.

5 pytań zadawanych na rozmowie kwalifikacyjnej w IT, które pomogą ci dowiedzieć się więcej o firmie

1. Jakimi umiejętnościami powinna dysponować osoba w Państwa firmie, niezależnie od działu?

Dzięki temu pytaniu poznasz bliżej kulturę korporacyjną firmy i wartości wyznawane przez pracowników. Dowiedzisz się z niego, jakie cechy i umiejętności są tutaj cenione. Może to ambicja lub życzliwość/uczciwość/zasobność. Możliwe, że twoich przyszłych współpracowników łączy umiejętność szybkiego reagowania i dostosowywania się do zmian. A może potrafią podejmować szybkie decyzje i pracować bez stałego nadzoru. Oczywiście nie ma tu dobrych lub złych odpowiedzi, chyba że powiedziano ci, że są to ewidentnie negatywne cechy.

Należy uważnie śledzić odpowiedzi rozmówcy: czy są one szczegółowe, czy ogólnikowe. Pozwoli to zrozumieć, czy odbywa się komunikacja między działami i jak dobrze ona funkcjonuje.

2. W jaki sposób firma radzi sobie z konstruktywną krytyką?

Praca w IT jest niemożliwa bez informacji zwrotnej, ponieważ członkowie zespołu muszą czuć się komfortowo współpracując ze sobą, co wpływa na jakość osiąganych wyników. Należy upewnić się, że firma prowadzi politykę przekazywania informacji zwrotnych (przecież nie chcesz pracować w miejscu, w którym nigdy nie możesz się uczyć i doskonalić) i że odbywa się to z należytą starannością. Udzielanie odpowiedzi takich jak: „Nie omawiamy wyników naszej pracy” lub „Negatywne aspekty są rozwiązywane na walnych zebraniach” są czerwoną flagą wskazującą na toksyczne firmy.

3. Czego oczekuje Pan/Pani od osoby na tym stanowisku w ciągu sześciu miesięcy/roku?

Zadanie tego pytania pomoże ci zrozumieć ogólne tempo pracy w firmie IT. Być może oczekiwane są od ciebie znaczące wyniki w tym okresie i nie będzie to problemem dla tych specjalistów IT, którzy mają już pewną wiedzę lub doświadczenie. Jeżeli jednak wydaje się ci, że jest to mało prawdopodobne, to możesz zaproponować renegocjację warunków lub zrezygnować ze stanowiska. 

Dodatkową korzyścią z tego pytania jest to, że dzięki niemu możesz dowiedzieć się więcej szczegółów na temat swoich obowiązków.

4. Czy firma oferuje możliwości rozwoju i wzrostu?

Pytając o rozwój kariery kandydat pokazuje, że zależy mu na długoterminowej relacji. Jeżeli kandydat ma ambicje i rozumie, że nie chce pozostać na tym samym stanowisku przez lata, ale raczej chce się rozwijać, powinien zapoznać się z typową ścieżką kariery w nowej pracy w IT.

Zatrudnienie w firmie, która wspiera wzrost i rozwój swoich pracowników, oferuje programy szkoleniowe i odpowiednio reaguje na chęć rozwoju, jest dla każdego specjalisty normalnym i zdrowym pragnieniem.

5. Kiedy mogę się spodziewać odpowiedzi po rozmowie kwalifikacyjnej?

Jest to dobre pytanie, które warto zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby wiedzieć, kiedy można spodziewać się odpowiedzi. Nie wiedząc, jaki będzie następny krok, prawdopodobnie za kilka dni zaczniesz się martwić i sprawdzać pocztę elektroniczną i telefon. Z reguły rekruterzy informują kandydata o ramach czasowych, w jakich udzielą informacji zwrotnej. Tym niemniej, jeśli rozmowa dobiega końca, a kandydat wciąż nie otrzymał informacji zwrotnej, ma prawo o nią zapytać.

W przypadku, gdy wiesz już, że otrzymasz odpowiedź w ciągu 2 tygodni, możesz wysłać list przypominający do firmy lub umówić się na kolejną rozmowę kwalifikacyjną w IT na początku trzeciego tygodnia.

Z kolei specjaliści, którzy po prostu skupiają się na znalezieniu wakatów w IT-firmach i są gotowi do pracy bez zrozumienia, czy zespół, kultura, wartości itp. naprawdę im odpowiadają, ryzykują szybkie rozczarowanie i wypalenie zawodowe. Dlatego zanim pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną, zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze? Jakie rzeczy i procesy będą miały wpływ na twoją pracę? Czy zależy ci na komunikacji i przyjaznym wsparciu, stabilności, rozwoju kariery i normowanych godzinach pracy? Bez względu na to, co wybierzesz, powinieneś dowiedzieć się o tym na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej w IT z rekruterem i dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję.

W firmie Computools podczas rozmów kwalifikacyjnych zawsze panuje przyjazna i luźna atmosfera, w której opowiadamy o firmie i jej osiągnięciach, wysłuchujemy kandydata, pytamy o jego doświadczenie i plany. Jeżeli więc interesuje cię praca w przyjaznym zespole, wypełnij formularz i dołącz do naszego zespołu. Poszukujemy obecnie Middle- i Senior-specjalistów w różnych specjalizacjach. 

DOŁĄCZ DO COMPUTOOLS

WYPEŁNIJ FORMULARZ LUB NAPISZ DO NAS NA hr@computools.com A DOBIERZEMY DLA CIEBIE INTERESUJĄCĄ OFERTĘ

    CV (W FORMACIE: .DOC, DOCX, .PDF LUB .RTF)*

    WYŚLIJ CV →